O nas

Instytut Prawa Gospodarczego oferuje wszechstronne wsparcie w obszarach istotnych dla biznesu. Transakcje fuzji i przejęć, umowy, relacje między pracodawcami a pracownikami, funkcjonowanie na konkurencyjnym rynku – wszystkie te aspekty działalności gospodarczej wymagają umiejętnego uwzględnienia kwestii prawnych, podatkowych jak również zarządzania ryzykiem. Nasi pracownicy to doświadczeni eksperci łączący znajomość prawa z doświadczeniem w jego stosowaniu w biznesie. Wspieramy Państwa w takich aspektach prowadzonej działalności jak doradztwo transakcyjne, wsparcie w realizacji procesów fuzji i przejęć, świadczymy usługi z zakresu doradztwa prawnego jak też finansowego i podatkowego, a w szczególności prawa spółek, prawa rynków kapitałowych oraz prawa antymonopolowego.

Reprezentujemy interesy naszych Klientów w branżach związanych z zbiorowym zaopatrzeniem w wodę, sektorem energetyki oraz transportu kolejowego. Wspomagamy Państwa w wdrażaniu rozwiązań strategicznych i operacyjnych. Podczas prowadzonej działalności staramy się łączyć świat nauki ze światem biznesu tworząc platformę wymiany poglądów i doświadczeń. Zapewniamy Państwu wsparcie w podejmowaniu kluczowych decyzji dotyczących rozwoju biznesu.

Instytut Prawa Gospodarczego to zespół profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem rynkowym, związanych ze środowiskiem akademickim. Gwarancją kompleksowości oferty Instytutu Prawa Gospodarczego jest współpraca z kancelariami prawnymi i podatkowymi oraz ekspertami branżowymi.

Instytut współpracuje z wieloma wybitnymi ekspertami, a na stałe wsparciem merytorycznym w obrębie szeroko pojętego prawa gospodarczego i cywilnego służy nam prof. zw. dr hab. Janusz Strzępka, radca prawny, naukowiec, nauczyciel akademicki, doradca biznesowy i wybitny specjalista w zakresie prawa cywilnego, prawa spółek i prawa gospodarczego. Autor kilkudziesięciu prac naukowych, monografii prawniczych, ekspertyz prawnych oraz komentarzy kodeksowych i artykułów. Uczestnik wielu badań naukowych na skalę ogólnopolską i międzynarodową. Wieloletni kierownik Katedry Prawa Gospodarczego i Handlowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ekspert współpracujący z Departamentem Prawnym Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie, Główną Komisją Arbitrażową w Warszawie, oraz współdziałający w ramach Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego nad regulacją prawną umów o wykonawstwo budowlane w Kodeksie cywilnym. Arbiter w Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie.

Instytut Prawa Gospodarczego świadczy usługi z dziedziny kompleksowego doradztwa gospodarczego i transakcyjnego. Oferujemy również Państwu możliwość przeprowadzania szkoleń z wybranych dziedzin prawa.

Realizujemy także projekty z zakresu szeroko pojętego rynku kapitałowego oraz finansów przedsiębiorstw (corporate finance).

Naszą siedzibą są Katowice, jednakże dzięki biurom w Krakowie oraz w Warszawie jesteśmy w stanie świadczyć nasze usługi na terenie całego kraju.

Regulacja rynku paliw alternatywnych

Sejm przyjął ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Nowe przepisy mają uregulować funkcjonowanie rynku paliw alternatywnych w transporcie, szczególnie w odniesieniu do energii elektrycznej i gazu ziemnego.

Zmiany dotyczące warunków technicznych budynków

Weszła w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nowe przepisy wprowadzają szereg zmian dotyczących m.in. usytuowania budynków, szerokości stanowisk postojowych, czy minimalnej powierzchni mieszkań.