Aktualności

Pakiet zmian dla przedsiębiorców

Pakiet zmian dla przedsiębiorców Szykują się zmiany w przepisach prawa podatkowego i gospodarczego mające ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom. Nowe regulacje zmniejszą obciążenia biurokratyczne, rozszerzą niektóre przywileje oraz zlikwidują niejasności w przepisach, które rodzą problemy w codziennym prowadzeniu działalności.

Nowe przepisy zakładają podwyższenie progu przychodów, który uprawnia przedsiębiorcę do uzyskania statusu „małego podatnika” z 1,2 mln euro do 2 mln euro.

Kolejną zmianą będzie możliwość uwzględnienia wynagrodzenia wypłacanego współmałżonkowi w kosztach uzyskania przychodu, bez względu na formę zatrudnienia. Oznacza to, że podatnik zatrudniający współmałżonka będzie przez fiskusa traktowany tak samo jak podatnik zatrudniający osobę spoza najbliższej rodziny.

Przedsiębiorcy, którzy wykażą stratę podatkową będą uprawnieni do jednorazowego rozliczenia straty o wartości do 5 mln zł w kolejnym roku, dzięki czemu zapłacą niższy podatek. Ułatwienie to będzie dotyczyło każdego przedsiębiorcy, który wyszedł z trudnej sytuacji finansowej i jest zobowiązany do rozliczenia straty.

Nowe regulacje zakładają również, aby szkolenia okresowe BHP nie były obowiązkowe dla pracowników administracyjno-biurowych zatrudnionych u pracodawcy zakwalifikowanego do grupy zawodowej o najmniejszym ryzyku. Ponadto, odpowiednio przeszkolony pracodawca mógłby pełnić zadania służby BHP w swojej firmie jeśli zatrudnia do 50 pracowników. Obecnie limitem jest 20 zatrudnionych. Powyżej tej liczby pracodawca musi wyznaczyć inną osoba do pełnienia tej funkcji.

Projektowane przepisy zakładają również wprowadzenie prawnych uproszczeń dla przedsiębiorców prowadzących działalność w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Jedna ze zmian przewiduje poszerzenie możliwości pisemnego podejmowania uchwał przez udziałowców poza zgromadzeniem wspólników (tzw. „tryb obiegowy”) oraz precyzyjne przesądzenie komu konkretnie mają składać oświadczenia o rezygnacji członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek.

Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa rozwoju większość z projektowanych zmian ma wejść w życie na początku przyszłego roku.

źródło: mr.gov.pl
fot. freeimages.com
POWRÓT

Aktualności

Współpraca z TSI

Z przyjemnością informujemy iż, Instytut Prawa Gospodarczego rozpoczął współpracę z TSI, Biurem Innowacji Bezpieczeństwa Technologicznego.
.

MODA I DESIGN W ŚWIECIE COVID-19

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 przyczynkiem do refleksji prawniczej, technologicznej i socjologicznej w trzech tomach