Aktualności

Zwykły podpis elektroniczny nie wystarczy do założenia spółki z o.o.

Zwykły podpis elektroniczny nie wystarczy do założenia spółki z o.o. Już wkrótce zmienią się zasady tworzenia spółek z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie S-24. Do zawiązywania spółki w tym trybie oraz do składania wniosku o wpis takiej spółki do KRS będą wymagane: kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP.

Prezydent RP podpisał nowelizację Kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którą zawarcie umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorca umowy (w tzw. trybie S-24) wymaga wypełnienia formularza udostępnionego w systemie teleinformatycznym i opatrzenia umowy kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

Również do zgłoszenia do sądu rejestrowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której umowę zawarto przy wykorzystaniu wzorca umowy należy dołączyć, sporządzone na formularzach udostępnionych w systemie teleinformatycznym umowę spółki opatrzoną kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

Także dołączane do zgłoszenia dokumenty w postaci listy wspólników oraz oświadczeń członków zarządu powinny być opatrywane kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

W zakresie przepisu przejściowego ustawa przewiduje, iż do wniosków o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której umowę zawarto przy wykorzystaniu wzorca umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym, złożonych i nierozpoznanych przed dniem wejścia w życie obecnie uchwalonej ustawy albo złożonych po dniu wejścia w życie obecnie uchwalonej ustawy, ale dotyczących spółki, której umowa nie uległa rozwiązaniu w trybie art. 169 ustawy - Kodeks spółek handlowych, stosuje się przepisy dotychczasowe.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

źródło: prezydent.pl
fot. freeimages.com




POWRÓT

Aktualności

Współpraca z TSI

Z przyjemnością informujemy iż, Instytut Prawa Gospodarczego rozpoczął współpracę z TSI, Biurem Innowacji Bezpieczeństwa Technologicznego.
.

MODA I DESIGN W ŚWIECIE COVID-19

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 przyczynkiem do refleksji prawniczej, technologicznej i socjologicznej w trzech tomach